From the Editor-Editörden

Cemil Ozturk

Abstract


Hello,
Thanks for joining us again in this our latest issue (V/1) of Journal of Social Studies Education Research (JSSER). Our journal has turned 5 years old with this issue. We are extremely delighted and proud to see the seeds we planted in the autumn of 2010 take root and grow. Social studies as a system of scientific research, and an academic career, is relatively new to Turkey, so achieving this success here means even more compared to in other countries with more deeply rooted traditions and a greater accumulation of knowledge in this area. Therefore I am grateful to everyone who contributed to achieving this success over the last four years.
JSSER is a member of the Association for Social Studies Educators (ASSE). From ASSE's perspective JSSER's role is to provide a basis for social studies academicians to fulfill their national and wider responsibilities and mission by contributing to the advancement of the social science research and to the sharing of research results.

Merhaba,

Sosyal Bilgiler Eğitimi Araştırmaları Dergisi (SBEAD/JSSER: Journal of Social Studies Education Research)'nin V/1'nci sayısıyla yine birlikteyiz. Elinizdeki sayıyla dergimiz 5 yaşına girmiş bulunuyor. 2010 sonbaharında diktiğimiz bir fidanın kök salıp büyüdüğünü görmek, son derece mutluluk ve gurur verici. Sosyal bilgiler eğitimi gibi bilimsel araştırma ve akademik kariyer sisteminin çok yeni olduğu Türkiye'de bunu başarmak, bu alanda köklü bir gelenek ve birikime sahip ülkelere göre farklı bir anlam ve öneme sahip. Bu nedenle geride bıraktığımız dört yılda bu başarı öyküsünün yazılmasında emeği geçen herkese minnettarım.
Üyesi olduğu Sosyal Bilgiler Eğitimcileri Birliği (SBEB/ASSE: Assocation for Social Studies Educators) açısından SBEAD/JSSER'nin görevi, sosyal bilgiler eğitimi araştırmalarının gelişmesine ve sonuçlarının paylaşılmasına katkıda bulunarak, sosyal bilgiler eğitimcilerinin millî ve evrensel görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerine zemin hazırlamaktır.

Full Text:

PDF

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


Creative Commons License
All articles published in JSSER are licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

The JSSER is indexed and/or abstracted in: